A haj olajozása nagyon népszerû téma, és legtöbbjük már hallott róla. A világ minden táján egyre több és több nõ ezen szépítõ kezelés mellett dönt. Azok, akik ismerik, dicsérik. Mit jelent a haj olajozása? Ez nem más, mint a természetes eredetû olajok alkalmazása, a haj porozitása és a fejbõr állapotának megfelelõen. Az ilyen szépítõ rituálék különösen azoknak a nõknek segítenek, akiknek a haja stilizálás, gyakori festés miatt sérült, hullik és a hajvégek töredezettek. Az olajok a korpát, a fejbõr irritációját és egyéb dermatológiai megbetegedéseket is orvosolnak.
Mire jó a haj olajozás?
Nem könnyû kiválasztani az olajozáshoz szükséges terméket. Alapvetõ szabály szerint az olajnak alkalmazkodnia kell a haj porozitásához. Ez mit jelent?
- az alacsony porozitású hajat telített olajokkal kell kezelni
- a közepes porozitásnál legjobb az egyszeresen telítetlen olaj
- a magas porozitású hajra leginkább ajánlott olajok többszörösen telítetlenek és egyes egyszeresen telítetlen olajok.
Meg tudja különböztetni az olajokat és összeegyeztetheti-e a haj porozitásával? Ügyeljen az esszenciális zsírsavak (EFA) tartalmára. Ebbõl adódóan:
- telített olajok azok, amelyek omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaznak. Szilárd alakúak és védõbevonatot képeznek a haj felületén. Ezek a következõk: kókuszolaj, pálmaolaj, shea vaj és kakaóvaj és mangó.
- egyszeresen telítetlen olajok omega-3, -6 és -9 zsírsavakat tartalmaznak azonos arányban. Ezek a termékek félig áthatolnak. Az olajkeverékek is jól mûködnek. Ilyen termékek közé tartoznak a következõk: makadámiaolaj, jojobaolaj, olívaolaj, repcemagolaj, szezámolaj, ricinusolaj, édes mandulaolaj.
- többszörösen telítetlen olajok
Hogyan kell olajozni a hajat?
Az olajozásnak van néhány egyszerû módja: nedves és száraz. Az elsõ módszer szerint az olajat hajmosás elõtt visszük fel. Csupán rajta kell hagyni két órán keresztül, majd egy kímélõ samponnal kimosni és szokásosan stilizálni. Nedves olajozás esetében azt hajmosás után kell végezni. Az olajnak teljesen fel kell szívódnia és néhány óra után kimosni. Ha fokozni szeretné a hatásokat, tegyen egy tussoló sapkát és meleg törölközõt a fejére vagy egy téli sapkát. Így felgyorsítja az aktív összetevõk elnyelésének folyamatát, javítja a vérkeringést és egyszerûen csillapítja. Olajozásnál a siker kulcs a rendszerességben rejlik. Ismételje meg a kezelést hetente egyszer, és hamarosan lenyûgözõ hatásokat észlelhet.
Hogyan mossuk a hajat olajozás után?
Azt mondják, hogy az olaj kiöblítésére legjobbak az SLS, SLES anyagokat nem tartalmazó samponok. Kíméletes összetevõket tartalmaznak, nem okoznak fejbõr irritációt és nem extrém szárazságot. Legtöbbjük gyermekek’ hajápolására ajánlott. Az olajok kíméletes kiöblítése mellett megfelelõ mennyiségû tápláló anyagot hagynak a haj és fejbõr ápolására. Ne használjon túl erõs vegyszereket. Az ilyen termékek allergén hatásokat eredményeznek, szárítják a fejbõrt és károsítják a hajat.
Tökéletes olajozás
Ha azt szeretné, hogy a hajápoló kezelés a lehetõ legjobb eredményeket biztosítsa, egy szabályt meg kell jegyezni. Bár a hajnak megvan a saját porozitása, mindegyik típus eltér a másiktól. Ezért a hajápolási módszer kiválasztásakor figyeljünk oda az alábbiakra:
- az olaj alkalmazkodjon a haj típushoz
- határozza meg az optimális idõt, amikorra rajtahagyja az olajt
- határozza meg az olaj mennyiségét
- találja meg azt az olajozási módszert, ami megfelel az igényeknek
Ha sikerül a fenti feltételeknek eleget tenni, akkor az olajozás biztosan csodás eredményeket hoz.